A várva várt csöppség megérkezését követően a mamák kétségbe esnek, ha a baba fájdítja a hasát és sokat sír, illetve nem eszik rendesen és nem is gyarapodik megfelelő mértékben. A kisbabákkal és a kisgyermekekkel a szülők gyakran keresik fel tanácsadás céljából a háziorvosi rendelőket. Gyakran fordul elő, hogy a tartós panaszok miatt a háziorvos gasztroenterológiai kivizsgálásra ad beutalót.
Régi bölcsesség, hogy a kisfiúk hasfájósok és majd kinövik. De tényleg mikor kell a szülőknek elgondolkodni, hogy valamilyen emésztési probléma is állhat a háttérben. A csecsemőknél gyakran előfordul, hogy a hasfájástól nincs nyugalmuk, és az átsírt éjszakáktól az egész család kialvatlanságtól szenved.
A gyermek gasztroenterológiai szakrendelőket konzultáció céljából érdemes a következő tünetekkel felkeresni:
Csecsemők esetében
- gyakori bukás
- sokat és nyugtalanul sír
- furcsa színű a széklete
- megváltozik a széklet állaga
- ekcéma, bőrpirosodás lép fel
- elmarad a súlygyarapodás
Gyermekek esetében:
- nem elegendő súlyfejlődés
- evészavarok
- tartós hasmenés
- székrekedés
- hasfájás
- savas panaszok
- rossz lehelet
- ekcéma
Csecsemőkorban, a baba fél éves- 1 éves korában a vasbevitelre is figyelmet kell fordítani, mivel vérszegénységhez vezethet, amelynek az étvágytalanság lehet az első tünete.
Melyek azok a kórképek, amelyeket a gasztroenterológus szakorvos tár fel?
A szakterület a gyomor-bélrendszer, a hasnyálmirigy és a máj betegségeivel foglalkozik. Egyes betegségek hátterében testi és lelki eredetű problémák állhatnak, amelyek már kisgyerek korban étkezéssel kapcsolatos panaszokban tud megnyilvánulni.
Vannak olyan tünetei a táplálékallergiának, amelyek már a korai csecsemőkorban felbukkannak: gyakori a hányás, a hasmenés, a puffadás, száraz bőr, a csalánkiütés, ekcéma, mint tünet. Egyes csecsemők étkezést követően csuklanak, és a reflux betegség már ebben a korban is kialakulhat. A laktózintolerancia, a lisztérzékenység, a tejcukor/gyümölcscukor bontási zavar már egészen kis korban problémákat okozhat.
Nagyobb gyermekeknél a következő kórképek miatt keresik fel a gasztroenterológiai szakrendelőket:
- májbetegség
- irritábilis bél szindróma IBS
- a bél gyulladásos betegségei (IBD) mint a Chrohn betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás
A háziorvos javaslatára és beutalóval kereshető fel a szakrendelő, illetve közvetlenül gasztroenterológiai magánrendelés, ahol a szakember az anamnézis után felállítja a diagnózist. A diagnózist követően a mama részletes életmódváltozással, étrendi változással egybefüggő tanácsot kap, illetve a szakorvos gyógyszeres kezelésről, további vizsgálatról dönt.
Mi az előnye a magánrendelésnek?
A gasztroenterológiai problémák esetében is nagy a valószínűsége, hogy több orvos- beteg találkozás indokolt. A páciensek által tapasztalható, hogy a kórházak, és szakrendelők rideg környezete a gyermekben félelmet, szorongást és bizalmatlanságot vált ki. A magánrendelőkben ezzel szemben az elegáns családias megjelenésű külső, és az oldott légkör segítheti a gyermek hozzáállását.
(Forrás:Svábhegy.eu)