A terhesség és az ezzel járó hormonális változások kihívások elé állítják a kismama szervezetét, ami a fogak egészségére is hatással lehet. Miért fontos, hogy a terhesség alatt is rendszeresen járjon fogorvoshoz, és milyen kezelések végezhetőek el biztonságosan ebben az időszakban?
Miért fontos a szájhigiénia a babavárás alatt is?
A terhesség alatt a megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint miatt a fogíny lazább szerkezetűvé válik, ami fokozhatja a gyulladásos tüneteket, amennyiben a kismamánál fogkőlerakódás alakul ki. A fogínygyulladás, ami fájdalommal, duzzanattal és vérzéssel járhat, átterjedhet az ínyről a fogágyra is, ami súlyos problémákat okoz, és veszélyes lehet a kismamára és a magzatra is. A kezeletlen fogínybetegségek ugyanis növelhetik a koraszülés kockázatát.
Épp ezért elengedhetetlen a várandósság elején a fogászati állapotfelmérés, és az azt követő dentálhigiénés kezelés. Ennek során eltávolítják a felhalmozódott fogkövet az íny feletti és az íny alatti fogfelszínről, ami nélkülözhetetlen az ínygyulladás és a fogágybetegség megelőzésében és kezelésében. A rendszeres szájápolás, azaz az alapos fogmosás, a fogköztisztító használata és a fogorvosi kontrollvizsgálatok segítenek megelőzni a fogászati problémákat, és hozzájárulnak az általános egészségi állapot javításához. Ez nemcsak a terhesség alatt fontos, hanem hosszú távon, a szülés után is.
Milyen beavatkozásokra kerülhet sor a terhesség során?
Terhesség alatt néhány fogászati beavatkozás biztonságosan elvégezhető, különösen fájdalom vagy gyulladás esetén. A fogorvos azonban mindig gondosan mérlegeli a kezelések időzítését és típusát, hogy minimálisra csökkentse a kockázatot a kismama és a magzat számára. Lássuk, melyik trimeszterben milyen beavatkozások végezhetők el!
- Első trimeszter
Ebben az időszakban alakulnak ki a magzat legfőbb szervei, és ilyenkor a legérzékenyebb az esetleges külső hatásokra. A rutin fogászati vizsgálatok, illetve a fogtisztítás, fogkő-eltávolítás javasolt, a nem sürgős kezeléseket azonban inkább későbbre halasztják. A komolyabb beavatkozások, így például a foghúzás és a gyökérkezelés kerülendők, kivéve, ha sürgős kezelésre van szükség.
- Második trimeszter
Ez az időszak a legbiztonságosabb a szükséges fogászati beavatkozásokra, mivel a magzat már fejlődésének stabilabb szakaszában jár, és az anya számára is komfortosabb a kezelés. Ilyenkor már elvégezhetők a sürgős beavatkozások a fogorvos megítélése alapján. Mellőzendők viszont az esztétikai kezelések, például a fogfehérítés, valamint ha nem sürgős, a szülés utánra halaszthatják az összetettebb beavatkozásokat, így a szájsebészeti műtéteket is.
- Harmadik trimeszter
Az utolsó három hónapban a kismama számára a hosszan tartó fogászati kezelések kényelmetlenek lehetnek, és a stressz miatt fennállhat a koraszülés kockázata is. Sürgősségi beavatkozásokra ugyan ilyenkor is sor kerülhet, de amennyiben lehetséges, például a foghúzást és a gyökérkezelést a szülés utánra halaszthatják.
A bölcsességfog műtét terhesség alatt csak abban az esetben végezhető el, ha súlyos gyulladás vagy erős fájdalom lép fel, amit más kezeléssel nem lehet enyhíteni. Azonban ha a műtét nem sürgős, javasolt inkább későbbre tolni a beavatkozást. Ha mégis szükség van a műtétre, a legbiztonságosabb időszak a második trimeszter, mivel ekkor a magzat már stabilabb, és a kismama is jobban tűri a kezeléseket. Mindenképpen fontos, hogy konzultáljon fogorvosával és nőgyógyászával is, hogy közösen mérlegelhessék a műtét szükségességét és a legbiztonságosabb időzítést.
Sürgősségi beavatkozások terhesség alatt
Ha sürgős fogászati beavatkozásra van szükség, például súlyos fájdalom vagy gyulladás miatt, a kezelést nem szabad elhalasztani, mert a fertőzés terjedése vagy a krónikus fájdalom súlyosabb egészségügyi problémákat is okozhat.
- A beavatkozásokat helyi érzéstelenítés mellett végzik, ami a megfelelő mennyiség és típus meghatározása esetén a terhesség alatt is biztonságos.
- Szükség esetén antibiotikumok is felírhatók, azonban a várandósság idején csak bizonyos típusok (pl. a penicillin származékok) számítanak biztonságosnak.
Fogászati röntgen a várandósság idején
Az első trimeszterben kerülendő a röntgenfelvételek készítése, ám a második és a harmadik trimeszterben, a modern, alacsony sugárzású berendezésekkel a fogászati kisröntgen, a magzatot védő ólomkötény használata mellett biztonságosan elvégezhető.
Uniklinik Fogászat: professzionális szolgáltatást nyújtó fogászat Budapesten
Az Uniklinik Fogászat és Implantációs Központ egy profi fogászat Budapest szívében. Elkötelezett orvoscsapatunk tagjai között a fogászat összes ágazatának szakértője megtalálható! Szakorvosaink nemcsak a konzerváló fogászat, valamint a fogpótlástan kiváló szakértői, de az esztétikai fogászat és a fogszabályozás területén is az élen járnak. Nap mint nap azért dolgozunk, hogy ön és családja a lehető legmagasabb színvonalú fogászati szolgáltatásban részesüljön. Keressen fel bennünket, hiszen online bejelentkező rendszerünkkel gyorsan és kényelmesen foglalhat időpontot, így haladéktalanul elkezdhetjük a munkát, hogy javítsunk életminőségén.